پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۰۷
گزارش PDF چاپ نامه الکترونیک

در كنگره هجدهم چه گذشت
دبير خانه هجدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس در پاسخ به پرسش پايگاه تخصصي ادبيات دفاع مقدس مبني بر چگونگي برگزاري كنگره هجدهم شعر دفاع مقدس بيانيه اي به شرح زير صادر كرد :

بسم الله الرحمن الرحيم

هجدهمین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس به پایان رسید و یک دوره دیگر نیز در کارنامه پر افتخار این جریان ادبی تأثیر گذار ورق خورد.

این کنگره که اولین بار با شهید احمد زارعی و چند تن از بزرگان دیگر بنیان گذاشته شد کم کم تبديل به محملی برای رشد استعدادهای جوان و نمونه که بعداً تأثیر گذاری زیادی بر ادبیات این مرز و بوم داشتند گرديد. دبیران علمی هر دوره‌ي کنگره که خود از بزرگان این عرصه بودند همواره سعی در برگزار نمودن بهترین کنگره کردند. افرادی چون بهروز اثباتی، پرویز بیگی حبیب آبادی، حسین اسرافیلی، عبدالجبار کاکایی، سید ضیاء الدین شفیعی از جمله کسانی هستند که در سالهای پیش پرچم دار  این جریان ادبی بوده و کنگره را به سرانجام رسانده بودند. امسال نیز یکی از بزرگان جریان ادبی معاصر و از شاعران مطرح کشور«استاد جواد محقق» سکاندار کشتی شعر دفاع مقدس در هجدهمین کنگره بود که در واقع باید به دلایل مختلف آن را زرین ترین برگ تاریخ این کنگره دانست. از یک سال پیش یعنی اوایل سال 1388 رونده اجرایی کنگره با نظارت دبیر علمی توسط دبیر خانه آغاز گردید و با دقت تمام پی گیری شد. در ابتدا کار فراخوان جشنواره هاي از اوایل تابستان 88 شروع شد و سپس استانها مبادرت به معرفی دبیر علمی خود کردند. این دبیران که سوابق آنها توسط استان(اعم از سوابق علمی و اجرایی) ارسال شده بود توسط دبیر علمی در مرکز، یک به یک بررسی شد و وضعیت استان نیز مورد مطالعه قرار گرفت. پس از تأیید دبیران علمی استانها معرفی داوران شروع شده و کم کم ضمن جمع آوری آثار شاعران کار اجرایی مربوط به جشنواره نیز پی گرفته شد. اولین جشنواره با استان ایلام در تاریخ 88/7/5 شروع شد و با استان خراسان رضوی در تاریخ 88/9/26 به پایان رسید. حضور نماینده دبیر علمی (که از شاعران مطرح کشوری بودند) و همچنین نماینده بنیاد حفظ آثار در تمامی جشنواره ها از جمله نکات مهم و مؤثر در برگزاری هر چه بهتر این جشنواره ها در بعد علمی و اجرایی بود. دو تفاوت عمده و مهم در برگزاری این جشنواره ها در سال 88 و سالهای پیش وجود دارد که باعث ثمردهی بهتر اين جشنواره ها و متعاقباً کنگره هجدهم گردید:

  1. با توجه به اینکه استاد محقق دبیرعلمی کنگره خود در شعر کودک و نوجوان از پیشکسوتان این عرصه مي باشند، امسال با افزودن شاخه ای به نام « شعر کودک و نوجوان دفاع مقدس » به صورت جدی شور تازه ای را در بين شاعران دفاع مقدس بر پا کرد. شعر کودک و نوجوان را باید یکی از مبادی اولیه و اصلی ورود به شعر دفاع مقدس در این برهه از زمان دانست و نيز با توجه به حساسیت موضوع در مورد کودکان و نوجوانان، این مبدأ ان شاء الله در سالهای آینده بر مبنای قوت و شروع برنامه امسال محکم تر و بالنده تر خواهد شد.

همچنین طبق نظر استاد محقق و با توجه به متفاوت بودن مخاطبان این عرصه با سایر بخشهای شعر دفاع مقدس اشعار راه یافته به مرحله نهایی در کتابی جدا چاپ خواهد شد.

 

 

  1. نظارت و هماهنگی دبیرخانه به صورت صد در صد و در سطح بالا از یک سو و جلسات پی در پی و منظم با دبیر علمی و آگاهی یافتن ایشان از تمام امور چه در بعد علمی و چه در بعد اجرایی. این قسمت از کار را به جرأت می شود ادعا کرد که در سالهای پیش به این قدرت و تمامیت نبوده است.

در نهایت و با اتمام جشنواره های استانی، فراخوان ارسال آثار برگزیده‌ي استانها و آثار قوی تر از استان ها انجام یافت و از مجموع 8500 قطعه شعر در چهار موضوع 1- دفاع مقدس،2- دفاع مقدس با نگاه عاشورایی،3- مقاومت ملل و 4- کودک و نوجوان که به استانها رسیده بود، 3500 قطعه شعر برگزیده و آثارِ با نمره‌ي بالا به دبیرخانه مرکزی ارسال شد .هیأت داوران و دبیرعلمی که مجموعاً 12 نفر بودند در جلسات متعدد کار بررسی آثار را انجام داده و سر انجام کار نهایی داوری در تاریخ 88/11/6 در سه شاخه و 88/11/7 در موضوع کودک و نوجوان به پایان رسید. لازم به ذکر است که قبل از انجام مرحله داوری کار سخت و توان فرسای کدبندی آثار و طبقه بندی آنها در چهار موضوع با دقت تمام و در طول ده روز توسط دبیرخانه مرکزی انجام گرفت که آن را باید یکی از موارد مهم و حیاتی در امر اجرایی دبیرخانه دانست.

مطابق نظر شورای سیاستگذاری معاونت ادبیات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس نفرات اول هر گروه در همه استانها و چهار شهر اقماری تهران مستقیماً به کنگره دعوت شدند و از پیشکسوتان فعال در شعر دفاع مقدس و همچنین از برگزیدگان کنگره نیز دعوت به عمل آمد.

در تاریخ 88/12/11 با حضور 120 نفر از شاعران مدعو و همچنین ملحق شدن 50 شاعر ديگر كه از استانهای مجاور استان فارس(میزبان کنگره) بودند، جمع شعرا به 170 نفر رسید که همه در یکی از بهترین هتل های شیراز(پرسپولیس) اسکان داده شدند و افتتاحیه کنگره در ساعت 15 عصر همان روز با توکل به خدا و استمداد از روح بلند شهیدان و امام شهدا آغاز به کار کرد. نظام اجرایی و صمیمیت درونی کنگره و شاعران و اجرای برنامه های جانبی و همچنین شعر خوانی 74 نفر از شاعران و پیشکسوتان و برگزاری شکوهمند اختتامیه با حضور مقامات مسئول، این کنگره را تبديل به یکی از بهترین و به یاد ماندنی ترین کنگره ها کرد. عصر روز 88/12/13 پس از دیدار از مقبره حافظ و سعدی، شاعران بزرگ کشور، پرواز به سوی تهران انجام یافت و بدین ترتیب کنگره هجدهم با تمام فراز ها و فرودهایش به پایان رسید.

کتاب شعره کنگره به نام«هم سرو، هم صنوبر» به کوشش استاد جواد محقق در همان روز اختتامیه به همراه ویژه نامه آن در بین شاعران توزیع گردید و سند پر افتخاری را در این عرصه رقم زد.

در پایان از زحمات بی شائبه دبیر محترم علمی كنگره استاد جواد محقق و همچنین معاونت محترم ادبیات و انتشارات بمياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس جناب آقای حسام کمال تشکر را دارم و سربلندی در تمام عمر را برایشان آرزو مندم.

 

و من الله التوفيق

حبيب اله رزمجويي

مسئول دبيرخانه مركزي شعر دفاع مقدس


 
20 امتیاز

دیدگاه شما

افزودن نظربرای نمایش تصویر جدید کلیک کنید.
صفحه نخست گزارش‌ها گزارش گزارش

پایگاه تخصصی ادبیات دفاع مقدس(شط)
بهره برداری از مطالب این سایت با ذکر منبع بلا مانع است
۱۳۸۸© - تاریخ آغاز فعالیت ۳۰ شهریور ۱۳۸۸