شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۶
سردار غیاثی راد PDF چاپ نامه الکترونیک


ماندگاري اشعار دفاع مقدس مستلزم بيان زيبايي‌هاي نيمه پنهان شهادت است

 

معاون روابط عمومي و تبلیغات بنياد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ستاد كل نيروهاي مسلح در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره شعر دفاع مقدس استان مرکزی كه با عنوان نخل و زيتون در فرهنگسراي آيينه اراك برگزار شد، گفت :ماندگاري اشعار دفاع مقدس مستلزم بيان زيبايي‌هاي نيمه پنهان شهادت است ،جنگ ريشه در قيام عاشورا داشت و شعر مقاومت و پيام شعر دفاع مقدس نيز بايد ريشه در عاشورا داشته باشد.

سردار داوود غياثي‌راد اظهار داشت: رزمندگان و شهدا الگوي فتوت و غيرت و آموزگار رشادت و انسانيت بودند كه بايد در شعر دفاع مقدس به خوبي به اين ويژگي‌ها پرداخته شود.

وي با اشاره اینکه جنگ دو رويكرد دارد، تصریح کرد: يكي از رویکردها خشونت و ديگري شجاعت، شهامت و آزادگي كه بايد در شعرهاي دفاع مقدس از این صفات بهره گرفت.

معاون روابط عمومي بنياد حفظ آثار دفاع مقدس ستاد كل نيروهاي مسلح تاكيد كرد: شعر انقلاب بايد روح انقلابي داشته باشد و بهترين شعر انقلابي آن است که ايده هاي منحصر به فرد انقلاب را ارايه دهد.

سردار غياثي راد با اشاره به اينکه زبان مي تواند پيام انقلاب را به اعماق جامعه رسوخ دهد تا زبان شعر و ادبيات شود افزود : گسترش فرهنگ دفاع مقدس و حفظ ارزشهاي انقلاب بايد در جامعه نهادينه شود.

مديركل بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس استان مركزي نيز گفت: سال گذشته در سومين جشنواره تعدادي از برگزيدگان استاني در كنگره شعر دفاع مقدس شيراز شركت كردند و مايه سرافرازي و افتخار استان مركزي شدند.

سرهنگ علی جلالی فراهانی با اشاره به اينكه يكي از بهترين راه‌هاي آشنايي با فرهنگ و  ارزش‌هاي دفاع مقدس شعر است، تصريح كرد: بايد جانفشاني‌ها و رشادت‌هاي رزمندگان در دوران دفاع مقدس از قلم شاعران و نويسندگان تراوش پيدا كند.

وی با اشاره به رشد کمی و کیفی آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره بیان داشت: از 260 اثر ارسالي به دبيرخانه جشنواره نخل و زيتون، 240 اثر به بخش داوري راه يافت كه داوران در 4 موضوع دفاع مقدس ،شعر عاشورايي با محوريت دفاع مقدس، شعر مقاومت ملل و شعر كودك و نوجوان دفاع مقدس، در نهايت چهار نفر را شايسته دريافت لوح و هديه دانستند.

بابك روزبه دبير جشنواره نيز گفت: دبيرخانه دایمی جشنواره دفاع مقدس استان مرکزی در اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در اوایل سال 89 همانند 3 دوره گذشته فعالیت خود را آغاز نمود.

دبیر جشنواره شعر دفاع مقدس استان مرکزی با اشاره به برگزاری جلسات و پیگیری های صورت گرفته در دبیرخانه جشنواره افزود: ادراه کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران، سازمان جهاد کشاورزی، سپاه روح اله استان، صدا و سیما ، حوزه هنری و شهرداری اراک مشارکت خود را اعلام داشتند.

وی پایان خرداد ماه را آغاز اطلاع رسانی و تبلیغات و جمع آوری آثار عنوان کرد و گفت: در فراخوان مربوطه مهلت ارسال آثار 20 شهریور ماه اعلام گردیده بود که به دلیل استقبال گسترده شاعران در سطح استان این تاریخ به 25 شهریور ماه تمدید شد.

بابک روزبه اظهار داشت: در بخش داوری علاوه بر نظرات و ارزیابی دبیر علمی (آقای شاهرخ حکمت)، آثار ارسالی توسط خانم مهری مهرمنش شاعر مطرح استان نیز مورد ارزیابی قرار گرفت.

دیر جشنواره شعر دفاع مقدس استان مرکزی ضمن تشکر از تمامی نهاد های و سازمان های مشارکت کننده در این جشنواره افزود: امیدواریم در سال های آتی نیز همچون 8 سال حماسه سازی و دفاع و با مدد از ایزد منان و سرخی خون شهدا و حمایت مدیران سازمان ها و نهادهای استان حماسه ساز عرصه فرهنگی دفاع مقدس باشیم.

در پایان مراسم از نفرات برگزیده چهارمین جشنواره نخل و زیتون با اهدا لوح و هدیه تقدی شد.

گفتني است فائزه امینی ( اراک)،میثم مهر افشان (اراک)، مریم حسنعلی (دلیجان) سیمین صمنع آبادی (ساوه ) به عنوان نفرات برتر در بخش شعر دفاع مقدس و مریم اصلانی (دلیجان)، علی اصغر ذاکری (ساوه)،زهرا محمودی (ساوه) و نادر حسینی (ساوه) در بخش شعر عاشورایی با محوریت دفاع مقدس و امید خسروی (خمین) ، زهرا زیدی (خمین)، یداله عالیخانی (خمین)، مینا احمدی (خمین) در بخش شعر مقاومت ملل و صغری عبدی (توره)، الهام جمالی آشتیانی ( آشتیان)، سعید اسفند یاران(اراک)،، زهرا منصوری (ساوه) در بخش کودک و نوجوان به عنوان نفرات برتر حایز رتبه های اول و چهارم این جشنواره شناخته شدند و از آنان با اهدا لوح و هدیه تقدیر شد.

شایان ذکر است در بخش ویژه از آقای امیر حسین بسحاق به عنوان شاعر پیشکسوت و از خانم شبنم عالیخانی(14 ساله) به عنوان کم سن و سال ترین شاعر جشنواره که با رای داور علمی  امتیاز لازم را کسب نموده بود تقدیر شد.

خاطر نشان می شود، اجرای موسیقی زنده خاک پرخون اثر برگزیده کشوری و نیز برگزاری نمايشگاهي از كتب مذهبي، عكس، تصاوير شهدا و آثار مربوط به دوران دفاع مقدس از برنامه های جانبی این جشنواره بود.

 

 
1 امتیاز

دیدگاه شما

افزودن نظربرای نمایش تصویر جدید کلیک کنید.
صفحه نخست اخبار جشنواره‌ها سردار غیاثی راد

پایگاه تخصصی ادبیات دفاع مقدس(شط)
بهره برداری از مطالب این سایت با ذکر منبع بلا مانع است
۱۳۸۸© - تاریخ آغاز فعالیت ۳۰ شهریور ۱۳۸۸