شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۲
شعر عاشورایی PDF چاپ نامه الکترونیک
جایزه ادبی سید حسن حسینی
جهان بر اساس اکثریت مردم ساخته شده است ، نه براساس استثناها و اگر فردی فراتر ازین اکثریت باشد ، دچار مشکل می شود و نمی تواند در این جهان دوام بیاورد .« سید حسن حسینی از این دسته بود.»  شاعری را که «  قیصر امین پور » درباره او چنین سخن می گوید ، از نظر حسین اسرافیلی چنین به نظر می رسد : « سید حسن حسینی جزء اولین شاعرانی است که با زبانی نو ، شعر هایی عاشورایی را به مخاطبان عرضه کرد و با تأکید بر عقلانیت در مقوله های دینی ، اشعار ناب را جایگزین شعر های سطحی و شعار گونه کرد .»
سید حسن حسینی ، در اول فروردین ماهه 1335 در تهران چشم به جهان گشود . وی پس از پایان تحصیلات متوسطه به دانشگاه مشهد رفت و در رشته کارشناسی تغذیه در سال 1358 فارغ التحصیل شد . حسینی سال 1359 به خدمت مقدس سربازی رفت و در طی این دوران ، کار نویسندگی برنامه های رادیویی  ارتش را بر عهده گرفت . وی ؛ یک سال پیش از این به همراه تعدادی از شاعران و هنرمندان ، جلسه های نقد و برسسی شعر را در حوزه هنری آغاز کرده بود که این فعالیت ها تا سال 66 ادامه داشت . اسماعیل امینی در مورد خصوصیات علمی- ادبی  حسینی می گوید : « معدود کسانی هستند مثل « سید حسن حسینی »  ، که ادبیات آکادمیک را به ادبیات خلاق پیوند دهند ؛ بیشتر ادیبان دریکی از این دو شاخه رشد کرده اند  . »
حوزه فعالیت های دکتر حسینی شامل شعر ، تحقیق ، ترجمه و تألیف بود و از وی در این زمینه ها آثاری منتشر شده است که مجموعه شعر « هم صدا با حلق اسماعیل ، 1363  » ، « مجموعه اشعار گنجشک وجبرئیل ،1370 »  « ترجمه گزیده ای از آثار جبران خلیل جبران با نام حمام روح ، 1364 » ، « بیدل ، سپهری و سبک هندی ، 1367 » ، « مشت در نمای درشت » ( معانی بیان در ادبیات و سینما  1371 ) ، « براده ها 1365 » و ...... از آن جمله اند . دکتر سید حسن حسینی در نهم  فرودین ماه 1383 ، و اندک زمانی پس از آنکه به عنوان چهره ماندگار ادب فارسی معرفی شده بود ، بر اثر سکته قلبی به دیار باقی شتافت .

جایزه ادبی «  سید حسن حسینی »

به پاس سال ها فعالیت و ارج نهادن به مقام ادبی زنده یاد سید حسن حسینی ، از سوی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس ، نخستین جایزه ادبی با نام وی شکل گرفت . این جایزه که بر اشعار برگزیده عاشورایی با مضامین حماسی تعلق می گیرد ، برای اولین بار در پانزدهمین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس اهداء شد . دراین کنگره « عبدالحمید انصاری نسب » از بندر عباس ، « حسن یعقوبی » از سمنان و « رضا نیکوکار » از رشت به عنوان شاعران برگزیده معرفی شدند .
 
3 امتیاز

دیدگاه شما

افزودن نظربرای نمایش تصویر جدید کلیک کنید.
صفحه نخست اخبار تازه‌های سایت شعر عاشورایی

پایگاه تخصصی ادبیات دفاع مقدس(شط)
بهره برداری از مطالب این سایت با ذکر منبع بلا مانع است
۱۳۸۸© - تاریخ آغاز فعالیت ۳۰ شهریور ۱۳۸۸