شنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۹
تازه‌های سایت
همين جاست PDF چاپ نامه الکترونیک

 

همين جاست

 
شعر عاشورایی PDF چاپ نامه الکترونیک
جایزه ادبی سید حسن حسینی
جهان بر اساس اکثریت مردم ساخته شده است ، نه براساس استثناها و اگر فردی فراتر ازین اکثریت باشد ،
 
جایزه ادبی قیصر PDF چاپ نامه الکترونیک

جایزه ادبی قیصر امین پور

رضا سید حسینی می گوید : دلم میخواست می توانستم از خود قیصر بپرسم که علت این همه جاذبه تو چیست که همه این گونه تورا دوست دارند ، اما بعدها تصمیم گرفتم جواب این سئوال را از اشعار قیصر بپرسم. بنابراین دو شعر یافتم که تمامی پرسش های مرا پاسخ داد.  یکی در شعر رفتار من عادی است و دیگری در شعر این بوی غربت است که می آید جواب سئوال هایم را گرفتم. امین پور دردوم اردیبهشت ماه 1388 در شهرستان گتوند به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را درآن شهر ادامه داد و در سال سال 1357در رشته دامپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد ، ولی پس از مدتی از این رشته انصراف داد . وی درسال 1363 بار دیگر اما در رشته زبان وادبیات فارسی به دانشگاه رفت واین رشته را تا مقطع دکترا گذراند ودر سال 76 از پایان نامه دکترای خود با راهنمایی دکتر محمرضا شفیعی کدکنی با عنوان « سنت و نو آوری» دفاع کرد . « حمید سبزواری » بیان می دارد : « در دوران جنگ به دزفول رفتیم ودر مراسمی که برای شهدای دزفول برگزار شده بود ، شرکت کرده و شعر خواندیم . در آن میانه جوانی نزدیک من آمد و گفت من هم شعری دارم که می خواهم بخوانم ، اما مجری برنامه ها اجازه نمی دهد . وقتی شعر را با سنش قیاس کردم ، دیدم شعر از روی دانش و برداشت کافی سروده شده و به مجری گفتم که بگذارید این جوان شعرش را به خواند ؛ این سرآغاز آشنایی من با « قیصر » بود . » وی در سال 1358 از جمله شاعرانی بود که در شکل گیری واستمرار فعالیت های واحد شعر حوزه هنری تا سال 66 تأثیر گذار بود . وی طی این دوران مسئولیت صفحه شعر هفته نامه سروش را بر عهده داشت و اولین مجموعه شعر خود را ر سال 63 منتشر کرد . علی موسوی گرما رودی درباره شعرهای قیصر امین پور این چنین می گوید : « زیبایی اشعار « قیصر » را می توان مدیون شناخت او بر جادوگرهای زبان ، به خصوص تسلط واستادی وی بر زبان فارسی دانست ، به طوری که مخاطب هنگام خواندن اشعار او همواره لذت « کشف » را حس می کند . « قیصر امین پور » را که می توان تنها شاعر آیینی خواند ، سه عنصر عشق ، عرفان و حماسه را به طور توامان در اشعارش به کار گرفته ، تدریس در دانشگاه را در سال 1367 و در دانشگاه الزهرا آغاز کرد و سپس در سال 69 در دانشگاه تهران مشغول تدریس شد . دکتر امین پور در سال 82 به عنوان عضو پیوسته فرهنگستان زبان وادبیات فارسی برگزیده شد . از وی در زمینه هایی چون شعر کودک ، شعر بزرگسال ونثر ادبی آثاری منتشر شده است که برخی از آن ها عبارتند از : طوفان در پرانتز ( نثر ادبی ، 1365 ) ، منظومه ظهر روز دهم ( شعر نوجوان ، 1365 ) ، مثل چشمه ، مثل رود (شعر نوجوان ، 1368 ) ، بی بال پریدن ( نثر ادبی ، 1370 ) ، به قول پرستو ( شعر نوجوان ، 1375 ) ، مجموعه شعر آینه های ناگهان (1372 ) ، گزینه اشعار ( 1378 ، مروارید ) ، مجموعه شعر گل ها همه آفتاب گردان اند ( 1380 ، مروارید )  ، دستور زبان عشق ( 1386 ، مروارید ) ، و ......
وی پس از تصادفی که در سال 1378 داشت ، همواره از بیماری های مختلف رنج می برد و حتی دست کم دو عمل جراحی قلب و پیوند کلیه را پشت سر گذاشت ، اما در نهایت حدود ساعت 3 بامداد سه شنبه 8 آبان 1386 در بیمارستان دی درگذشت . پیکر این شاعر در زادگاهش گتوند و در کنار مزار شهدای گمنام این شهرستان به خاک سپرده شد .
«جایزه قیصر امین پور »
سال 1384 ، معاونت ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار ونشر ارزش های دفاع مقدس تصمیم گرفت از سال ها فعالیت علمی وادبی مرحوم قیصر امین پور تقدیر کند اما وی همچون همیشه ، فروتنانه دبیرخانه کنگره سراسری شعر دفاع مقدس را از انجام ئاین کار منصرف کرد ، اما پیشنهاد داشت تا جوایزی که برای وی در نظرگرفته شده به جوانان اهداء کنند . بنابراین طرح اهدای جایزه ای با عنوان قیصر امین پور در کنگره سراسری شعر دفاع مقدس شکل گرفت و تصمیم گرفته شد که هر ساله لوح تقدیری را که به امضای دکتر امین پور رسیده ، همراه با جوایزی به نفرات برگزیده کنگره سراسری شعر دفاع مقدس اهداء شود . امروز پس از سه سال شکل گیری طرح اهدای جایزه قیصر امین پور ، سومین دوره جایزه ادبی « قیصر امین پور » در شانزدهمین دوره از کنگره سراسری شعر دفاع مقدس  برگزار و به نفرات برتر جوایزی اهداء می شود . اولین و دومین دوره از جایزه ادبی « قیصر امین پور » در چهاردهمین و پانزدهمین دوره از این کنگره برگزار شد ودر آن به نفرات برگزبده جوایزی تعلق گرفت . تاکنون شاعرانی چون « علی محمد مودب » از تهران ، « عباس احمدی » از قم ، « عبدالمجید انصاری نسب » از بندر عباس ، « ندا هدایتی فر » از شیراز ، « عبدالحسین رحمتبی » از دهلران ، «ابراهیم قبله آرباطلن » از تبریز ، « سجاد اسدی » از کرمانشاه و « میلاد عرفان پور » از شیراز موفق به دریافت جایزه ادبی « قیصر امین پور » شده اند .
رضا سید حسینی می گوید : دلم میخواست می توانستم از خود قیصر بپرسم
 
خاطرات شگفت PDF چاپ نامه الکترونیک

شهید کریمی از نگاه همسر(تازه ترین نوشته سعید عاکف)

سفر به وادی السلام خاطرات شگفت (2)

 


صفحه نخست اخبار تازه‌های سایت

پایگاه تخصصی ادبیات دفاع مقدس(شط)
بهره برداری از مطالب این سایت با ذکر منبع بلا مانع است
۱۳۸۸© - تاریخ آغاز فعالیت ۳۰ شهریور ۱۳۸۸